Magazin
Domján Edit négytagú család gyermekeként született 1932 karácsonyán, december 25-én. Éltek Budapesten, majd később Maglódón, Edit mindössze 17 éves volt, amikor jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ekkor ugyanis nem volt még követelmény az érettségi bizonyítvány megléte. Sikeresen felvételt nyert, majd egy éves szakérettségi tanfolyamra küldték, és négy év tananyagából vizsgázott le, mindösszesen egy év alatt, 1950-ben pedig 60 társával együtt kezdték meg tanulmányaikat a főiskolán. S bár hatvanan indultak, színész diplomát mindössze csak tizenketten kaptak 1954-es tanév végén.
Színészi pályájának kezdetén munkásságának a Szegedi Nemzeti Színház adott otthon, ahol kellemes énekhangja lenyűgözte a nagyérdeműt, és egészen 1961-ig a társulat tagja volt. Ebben az évben szerződtette le a budapesti Petőfi Színház, amely akkoriban az első zenész színház volt, a teátrum deszkáin vált végül elismert, és keresett színésznő. Két év után tovább állt, karrierjét a Nemzeti Színházban folytatta, ezt követően pedig a Madách Színház társulatának színészkarát színesítette, élete végéig.
Karrierje során leginkább vígjátékok szereplőiként láthatták, ezekben a szerepekben érvényesültek leginkább „utánozhatatlan gesztusai karikírozó képessége, tiszta bensőséges lírája, vonzó nőiessége.” A hatavanas években Domján Edit volt Magyarország legfoglalkoztatottabb színésznője, havi harmincegy fellépéssel, legismertebb és legsikeresebb szerepe A bolond lány című vígjáték karaktere volt, sikeressége elért Marcel Achard-hoz a darab szerzőjéhez is, aki a színdarab 500. előadására el is látogatott. Akkor azt mondta, hogy a darabot már 12 országban látta, de a magyar előadás volt az, amelyik leginkább elnyerte a tetszését.
1960-tól a filmvásznon is megcsillogtatta kiemelkedő színészi tehetségét. Olyan filmekben szerepelt, mint a Két emelet boldogság, az Új Gilgames, oldás és kötés, az utolsó előtti ember, Az alvilág professzora, az Imposztorok. A televízió képernyőin verseket szavalva, és szinkronmunkásként hallhatták, láthatták viszont. Művészi, kiemelkedő munkáját 1965-ben díjazták Jászai Mari-díjjal.
Domján Edit tehetséges színésznő volt, akinek legnagyobb félelme az öregedés és a sikertelenség volt, mindig azt mondta, negyven évnél tovább nem szeretne e világon maradni, melyet végül sajnálatosan valóra is váltott, egy nappal 40-ik születésnapja után 1972. december 26-án saját kezűleg vetett véget életének.
Hogy emléke tovább fennmaradhasson, és a nagyérdemű továbbra is emlékében merenghessen, Lukács Melinda: Beszélj! Beszélj! című színműve az egykori színművésznő emlékére íródott. A színdarab Pécsett a Művészetek és Irodalom Háza Hild udvarában tekinthető meg május 30-án 19 órai kezdettel.
Címlapkép: MTI/Keleti Éva