Magazin
A Hakumba 2019 nyarán alakult Szentesen, a helyi gimnázium tanulói korábban két külön együttesben zenéltek, a Hangouts-ban és a Cucumba-ban, de ismerték egymást már akkor is. Közös zenekaruk neve az előző két névből született, ez jelentette a formáció összeállását.
Első koncertjüket az Ördögkatlan Fesztiválon adták, azóta viszont már az Akváriumban és a Dürer kertben is megfordultak, valamint számos fesztivál, mint például a Bánkitó és a Kolorádó közkedvelt fellépői is, az utóbbi lineup-jában idén is helyet foglalnak.
Sok műfajban mozognak párhuzamosan, különböző világzenei irányokat, a jazz-t, jazz-fusiont, surf-punkot, bluest és a pop rock-ot keverik egy kis skával megbolondítva.
Bevallásuk szerint ska zenéjükre a Pannonia Allstars Ska Orchestra tette a legnagyobb benyomást, a jazz-re több név is hatással volt, például a KOKOROKO, a Nubiyan Twist és a Fela Kuti együttes, míg a folk vonalban a Csángállót és a Besh o dromM-ot követik.
A 12-tagú banda zenei sokszínűsége a hangszerekben mutatkozik meg a legjobban, Fodor Dorka énekét fuvolával, trombitával, szaxofonnal és billentyűvel kísérik, a ritmust pedig az egzotikus bongó, a dobok és a basszusgitárok adják.
Első nagylemezük 2023 januárjában jelent meg Véletlen volt, nem direkt címen, második albumukon pedig gőzerővel dolgoznak, hogy kiadhassák még a bemutató koncert előtt. Elmondásuk szerint a Villamossal Kenyába az afrobeat-ből született, melyet „jól összehakumbáztak”, így sikerült megalkotni egy fúziós jazz-afrobeat groove-ot, aminek elsődleges célja az önfeledt tánc és szórakozás.
A Hakumba május 9-ei koncertjén – amire a jegyek itt kaphatók – több meglepetés vendég is színpadra lép, support fellépőként pedig a Filc zenekar fogja megalapozni a hangulatot az A38 tetőteraszán.