Magazin
Magától értetődő módon talált egymásra e két világ és a két előadó, hiszen mind az opera, mind a zongoraművészet ragyogását élte a romantika korában, s újbóli fellángolását a múlt évszázadban. Mindkét művész ugyanazon küldetéssel lép a közönség elé: átadni azt a zenei szabadságot, azt az örömet, amit Mozart, Verdi, Liszt vagy éppen Cziffra György közönsége is átélhetett. A koloratúr szoprán énekesnő, akit 2020-ban a Halhatatlanok Társulatának tagjává választottak, Kossuth-díjas zongoraművész partnerével műfaji kötöttségek nélkül, áriákból, népszerű dalokból és virtuóz átiratokból építi fel a műsorát. Ami a zongora világát illeti, Balázs János elsősorban az ImprovisArt című lemezéről válogat majd, például Liszt, illetve Ponce darabokat, s ezeket átirataival színesíti. Miklósa Erikával széles spektrumon kalandoznak majd, hiszen Gounod Rómeó és Júliájától, Verdi La Traviata-ján át, egészen Kálmán Imre Csárdáskirálynőjének ikonikus áriájáig jutnak el az est folyamán.
Balázs János zongoraművész ezekkel a szavakkal ajánlja a közös produkciót:
Miklósa Erika koloratúrszoprán opera-énekesnőt azt gondolom, hogy nem kell bemutatni a pécsi közönségnek sem, hiszen tehetsége világhírű. Amikor a színpadra lép, árad belőle a szenvedély. Természetesen a darabokat előre egyeztetjük, de azt, hogy éppen abban a pillanatban hogyan hangzanak el, nem tudjuk megtervezni. A koncert alatt más tudatállapotba kerülünk, sodor minket a darabok áramlata, és a pillanatnak, az adott hangulatnak megfelelően a legjobbat hozzuk ki belőlük.
A koncertre jegyek kaphatók online és a Kodály Központ jegypénztárában.
A világhírű Miklósa Erika fiatal korában atlétikával foglalkozott, azonban egy balesett miatt abba kellett hagynia a sportot, így kedvtelésből kezdett el az énekléssel foglalkozni. Minden idők legfiatalabbjaként, mindössze 19 évesen szerződtették az Állami Operaházhoz, ahol 1999-ig volt a társulat tagja. Fiatalon fellépett Brösszelben, Mannheimben, és színpadra állt Londontól Egészen az amerikai földig, New Yorkig, mindezt a Varázsfuvola című darabban nyújtott kiváló szerepléseként, az Éj királynőjeként, melyet ötszáz alkalommal formált meg karrierje során.
Az éneklés mellett szívesen jótékonykodik, ennek köszönhetően 2011-ben az önkéntesség magyarországi nagykövete volt, egy évvel később 2012-ben Nemzetközi Fair Play díjat is kapott az önzetlenségének köszönhetően.
Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész édesapjától tanulta el a zongoravirtuózi tehetségét, tanulmányait a Járdányi Pál Zeneiskolában folytatta Hornyászkyné Becht Erika dirigálása alatt.
Tehetségét számos koncertteremben kamatoztatta világszerte, a hazai koncertéletnek 16 éves kora óta töretlen tagja, ennyi idősen nyerte el a Pécsi Nemzetközi Liszt Zongoraverseny első díját is, ez hozta meg számára a nemzetközi karriert is.
Munkássága során dolgozott neves művészekkel és karmesterekkel is, mint Mischa Maisky, Vagyim Repin, Vásáry Tamás, José Cura, Pinchas Steinberg, Várdai István, Charles-Olivier Munroe, Stéphane Denéve, Ksenia Zharko vagy Gwendolyn Masin.
2017-ben a Magyar Művészeti Akadémia zeneművészeti díjával díjazták munkásságát, amelyet végül a lengyel állam is követett, ők is kitüntetéssel tisztelegtek a munkássága, tehetsége előtt.