Nem újdonság, hogy többen is megpróbálják átverni az embert internetes vásárlás közben, de az elmúlt időszakban megnövekedtek az ilyen esetek Marketplace-en is.
Egyre többet hallani olyanról, hogy valamit megpróbálnak eladni a Facebook Marketplace-en, és az érdeklődő ragaszkodik az előre fizetéshez, emellett nagylelkűen azt is felajánlja, hogy intézi a szállítást egy csomagküldő szolgáltatáson keresztül. Az eladónak „csak” az adatait kell megadni, egy vevő által küldött linken. És BUMM már ki is rabolták.
Egy érintett így nyilatkozott: „Átdobott egy link a GLS teljesen hivatalosnak tűnő oldalára, ahol meg kellet adnom az adataim. Akkor lett gyanús a dolog, amikor küldtek nekem egy SMS-t úgy, hogy nem adtam a meg a telefonszámom. Azonban ott jöttem rá, hogy valami tényleg nagyon nem stimmel, amikor azt mondták, csak akkor hajtható végre a fizetés a kártyámra, ha legalább 120 000 forint van a számlámon. Akkor felhívtam a GLS-t, hogy van-e ilyen szolgáltatásuk, és persze kiderült, hogy nincsen, de ekkorra már megadtam a kártya adataim. Az volt a mázlim, hogy időben kapcsoltam, és hívtam az OTP-t, hogy azonnal tiltsák le a kártyámat. Ekkor láttam, hogy a megtakarított pénzemet, abban a pillanatban utalták rá a számlámra (hogy utána továbbküldjék maguknak) … Tehát körülbelül tíz másodpercen múlt, hogy több mint egymillió forinttal meglopjanak.”
A Telex.hu a következő jó tanácsokat fogalmazta meg az ilyen esetek elkerülésére: „A beszélgetés során érdemes kerülni a másik platformra terelt kommunikációt, és az is gyanús, ha a vevő sürgetni akar, vagy arról ír, hogy gond van a fizetéssel. A fizetésnél használjunk mindig megbízható szolgáltatást, és ellenőrizzük az emaileket, amelyek látszólag ezektől érkeznek, és valamilyen extra művelet végrehajtásától teszik függővé a kifizetést.”
Emellett, például a Foxpost csomagküldő szolgáltatás – de ez lehetne akár a GLS vagy a DHL is – saját tájékoztatója felhívja a figyelmet arra, hogy érdemes mindig ellenőrizni a feladó emailcímét. Illetve leszögezték, ők sosem küldenek olyan üzenetet, hogy vásároltak valamit az eladótól, sosem kérnek bankkártya adatokat, és nem folynak bele az adásvételi folyamatba sem. – írja a Telex.
Szerző: Döbrőssy Viktória