Friss

5-9-ig tartó produktivitási trend csodát tesz

Az 5-9 produktivitási trend 2023-ban nagyot ment, és most is közkedvelt életmód sikeres emberek között is egyfajta szemlélet. Az #5amclub és a #morningroutine hashtagek milliós nézettséggel büszkélkednek. De vajon a hajnali 5-kor való ébredés tényleg meghozza az aranyat?

Az életmódváltások időszakában különösen vonzónak tűnik a 5 to 9 metódus, ami egyfajta életmód-kialakítást jelent a munka előtti órákra koncentrálva. A hajnali kelés, sportolás, reggeli rituálék és egyéb tevékenységek mind beleillenek ebbe a négy órás ablakba. Minden a produktivitásért, a testi-lelki egészségért, a szépségért. Ám vajon ez az ötórai csoda valóban elérhető, vagy csak egy irreális vágyálom?

A hírességek és vezető személyiségek, mint Oprah Winfrey, az Obama házaspár, vagy Tim Cook, az Apple vezérigazgatója, mind hangoztatják a korai kelés előnyeit. A gondolatmenet: minél hosszabb a nap, annál sikeresebbek vagyunk. Ugyanakkor ez a sikerkulcs nem mindenkinek és minden helyzetben megvalósítható, és szakértők szerint lehet, hogy nem is egészséges.

Michael Leiter szervezetpszichológus és a The Burnout Challenge társszerzője szerint a korai ébredés ára az alvás rovására mehet. Az alvás mélysége és időtartama kiemelkedő fontosságú a test és az elme regenerációjában. Ha az alvás rovására megyünk azért, hogy a reggeli órákban olyan tevékenységeket végezzünk, amiket szeretünk vagy azokkal az emberekkel legyünk, akiket szeretünk, az hosszú távon káros lehet.

A hustleculture világában az alvás jelentősége gyakran háttérbe szorul. Pedig a jó alvás számos egészségügyi előnnyel jár, a kedvező vércukorszinttől az agy optimális működéséig. Az alvás hiánya kimerültséghez, kiégéshez és akár depresszióhoz is vezethet. Leiter szerint az alvásadósság folyamatosan gyarapodik, és a következmények nem ígérkeznek pozitívnak.

A TikTokon terjedő 5 to 9 trend mögött rejtőző veszélyekre is felhívják a figyelmet. Bár látszólag nincs olyan elem, amely egészségkockázatot jelentene, a korai ébredés következtében elveszített alvásidő hosszú távon komoly problémákat okozhat.

Maria Kordowicz, a Nottinghami Egyetem pszichológiai szakértője szerint az online platformokon látható életmódinfluenszerek gyakran csak a legjobb verziójukat mutatják. Az „That Girl” szerep magával hozza a tökéletes énkép fenntartását, amely mögött a mindennapi nehézségek és kihívások rejtőznek. Az életmódinfluenszerek életmódjukból élnek, tehát egyfajta showmanként kellene értelmezni a megjelenéseiket.

A szakértők azt is hangsúlyozzák, hogy az önkontroll nem véges erőforrás. Az akaraterő kimerülhet, és ha túlhajszoljuk, könnyen előfordulhat, hogy a nap későbbi részében már nem leszünk képesek fenntartani az egészséges szokásokat. A kimerültség könnyebben vezethet a hibákhoz és a tervezett tevékenységek mellőzéséhez.

Jeff Sanders, a The 5:00 Miracle könyv szerzője rugalmasságra és egyedi módszerek kialakítására buzdít. A reggeli produktivitás előnyei más napszakokban is megtalálhatók. Az élet kihívásokkal teli és változatos, és az optimális időpont kiválasztása attól függ, hogy az egyén milyen eredményeket szeretne elérni. Az ötórai klub egyedi célkitűzéseket és rugalmasságot követel meg, de csak akkor érdemes belevágni, ha valóban az egyén igényeinek és életstílusának megfelel. A reggeli produktivitás iránti vágy mellett fontos azonban a kiegyensúlyozott és kielégítő alvás biztosítása is, hogy hosszú távon fenntartható legyen az életmódváltás.