A Pannon Filharmonikusok hangversenyét megelőzően Pécs város polgármestere méltatta néhány mondatban az ünnepet és annak fontosságát, majd kezdetét vette a közel másfél órás koncert, amelyet Kesselyák Gergely dirigált Balog József zongorakísérete mellett.
A Pannon Filharmonikusok a pécsi Kodály Központ rezidens zenekara, a mai formáció elődjét még 1811-ben Lickl György, bécsi zeneszerző alapította, és az elmúlt 20 évben látványosan fejlődött, így nem csak a város, de az ország meghatározó zenekarává nőtte ki magát. Teltházas, bérletes koncert sorozatuk a pécsi Kodály Központ mellett a budapesti Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermének repertoárjában is szerepel.
Fejlődésüket mi sem bizonyíthatja jobban, minthogy nem csak az országunkban, de a határon túlon is ismertséget szereztek az elmúlt 20 évben: játszottak ugyanis Zürichtől kezdve Bécsen át a berlini Philharmonie nagyterméig, ráadásul 2021 óta a neves bécsi koncertterem a Musikverein Musik der Maister sorozatában is több évadon át tartó felkérést kapott a zenekar.
Március 15-én a pécsi Kodály Központban örvendeztette meg a Pannon Filharmonikusok a nagyérdeműt ünnepi hangversenyükkel, melynek keretében Ludwig van Beethoven István király nyitányát, Takács Jenő Hungarica Op. 47 darabját, Donhányi Ernő Változatok egy gyermekdalra című művét és Hector Berlioz Rákóczi-indulóját szólaltatták meg.
Az est fénypontját Balog József Liszt és Lajtha-díjas zongoraművész támogatta, aki zongorajátékával csatlakozott a koncerthez, és a már fenomenális hangulatot tovább emelte. A zongoraművész megjárt karrierje során három kontinenst is ahol több, mint 20 országban adott koncertet kamarazenészként és szólistaként egyaránt, és az est során is megmutatta különleges zenei érzékét, amivel a zongora billentyűin képes hangokat varázsolni, amitől méltán nevezik őt nemzedékének legtehetségesebb zongoristájának.
A zenei vezetésről, Kesselyák Gergely Liszt Ferenc-díjas, Magyarország Érdemes Művésze, a Pannon Filharmonikusok vezető karnagya gondoskodott.
A koncert közel másfélórán át tartott, melynek minden egyes pillanata maga volt a csoda, bár ez a szó a legközelebb értelemben sem képes átadni azt a hangulatot, azt a magasztos tehetséget, amelyekkel a zenekar zenészei meg vannak áldva. A koncert alatt átjárja a hallgatót egy különleges zsibbadás – természetesen a szó pozitívan értendő – amely tetőtől talpig magáévá teszi a résztvevőt. A Kodály Központ meseszerű akusztikájának köszönhetően a hallgató úgy érezheti magát, mintha ő is egy lenne a zenészek között: minden egyes hangszert egyformán hallani, egyik sem hangosabb vagy halkabb a másikánál.
Kesselyák Gergely vezetése pedig elképesztő: a tisztelet, amit a zenészek felé mutatott a színpadon bizonyítja tagadhatatlan tehetségét.
A koncert egy hatalmas élmény, mindenkinek egyszer az életében megkell tapasztalnia, milyen érzés a komolyzene világában elmerülni, mennyire magasztos és már-már szavakkal leírhatatlanul felemelő érzés a közönség sorai között ülve hallgatni a darabok életre kelesét a Pannon Filharmonikusok elképesztő muzsikálásának köszönhetően.
A zenekar további koncertjeiről a Pannon Filharmonikusok weboldalán lehet olvasni, ahol a jegyekkel kapcsolatos információkat is meglehet találni.