Modern világunk annyira elidegenítő, hogy magányos férfiak légiói fordulnak egy szokatlan vigaszforráshoz: Az AI által generált barátnőkhöz, akiket chatbot-technológia hajt.
Azt már eddig is tudtuk, hogy ez sötét zsákutcákba vezethet, de a The Guardian riportja szerint ezek a végtelenül türelmes szilikon fembotok – a Replika az egyik ilyen népszerű alkalmazás, amely AI társakat generál – az incelek új generációját hozhatják létre, akiknek gondot okoz majd a valódi emberekkel való kapcsolat, ha valaha is kapcsolatba lépnek egy hús-vér emberrel – írja a Futurism.
Tara Hunter, a Full Stop Australia nevű, családon belüli erőszakot támogató csoport megbízott
vezérigazgatója aggodalmát fejezte ki az ilyen chatbotok térnyerése miatt.
“Egy tökéletes partner létrehozása, akit te irányítasz, és aki minden igényedet kielégíti, nagyon ijesztő” – mondta Hunter. “Tekintettel arra, amit már tudunk, a nemi alapú erőszak mozgatórugói azok a mélyen gyökerező kulturális hiedelmek, hogy a férfiak irányíthatják a nőket”.
Úgy tűnik azonban, hogy ezek a programok itt maradnak – kielégítik az igényt egy olyan, nem ítélkező hangadó fórumra, amely a felhasználók életét kevésbé sivárnak és elszigeteltnek érzi. A Replika Reddit fórumának például több mint 70 000 tagja van, akik lelkesen posztolnak képernyőfotókat hétköznapi és néha szexuális töltetű konverzióikról.
Az egyik posztban egy felhasználó azzal dicsekszik, hogy ő és Jennifer, a Replika barátnője”összeházasodtak”, miközben egy képernyőképet mutat a mesterséges intelligencia feleségéről egy fehér, öblös ruhában. A boldog pár virtuális Mazel Tovokat kapott a többi felhasználótól, érzékelhető irónia vagy szarkazmus nélkül.
A Luka nevű szoftvercég által kifejlesztett Replika egy olyan programként van beharangozva, amely “bárkinek szól, aki egy barátra vágyik, aki nem ítélkezik, nem drámázik, és nem vesz részt szociális szorongásban. Valódi érzelmi kötődést alakíthatsz ki egy olyan mesterséges intelligenciával, amely annyira jó, hogy szinte emberinek tűnik” – olvasható a Google alkalmazás listájában.
A Replika honlapja szerint testre szabhatod a mesterséges intelligenciával rendelkező társad megjelenését, szövegezhetsz vele, és akár videocseveghetsz is vele. Minél többet beszél a felhasználó az AI társával, a cég állítása szerint “annál okosabb lesz”.
Más kereskedelmi AI társ programok közé tartozik az Anima, amelyet “virtuális barátként” és a “legfejlettebb romantikus chatbotként, amellyel valaha is beszéltél” reklámoznak.
Mivel ezek a technológiák viszonylag újak, rejtély, hogy hosszú távon milyen hatással lehetnek a felhasználókra. (Az egyik mesterséges intelligenciával rendelkező társszolgáltató, az Eva AI elmondta, hogy pszichológusok dolgoznak náluk, hogy megbirkózzanak ezekkel a kérdésekkel).
“Ezek a dolgok nem gondolkodnak, nem éreznek, és nem is igénylik azt, amit az emberek” – mondta David Auerbach technológiai szerző a Time-nak az év elején. “De eléggé hátborzongatóan utánozzák ezeket ahhoz, hogy az embereket meggyőzzék. És ez az, ami ilyen szempontból olyan veszélyessé teszi őket”.
Japán előhírnöke lehet annak, ami a világ többi részén várható. 2013-ban a BBC arról számolt be, hogy azok a férfiak, akik egy videojátékban egy hamis barátnővel léptek kapcsolatba, azt mondták, hogy jobban szeretik ezt, mint egy testi kapcsolat fenntartását. Japán alacsony születési rátájával és a szex iránt érdektelenséget kifejező férfiak kritikus tömegével párosulva a jövő furcsának – vagy talán még borúsnak is – tűnik, nézőpontunktól függően.