Az informatikai iparág vezetői közötti versengés közepette egyre gyakoribbá válik a pletykálkodás arról, hogy a mobiltelefonok képességei hamarosan versenybe szállhatnak a hagyományos laptopok hagyományos dominanciájával.
Az AMD, az Intel és a Qualcomm mind arra összpontosít, hogy olyan technológiát hozzanak létre, amely túlszárnyalja az Apple M3 chipjét, miközben teljes mértékben integrálják az AI-t és növelik az akkumulátor élettartamát.
A pletykák szerint még a Nvidia is egy Arm-alapú megoldás felé törekszik. Ez volt részben az oka annak, hogy a cég meghiúsította az Arm felvásárlására irányuló kísérletét, amely azóta nyilvánosvá vált.
A RISC-V is várakozik a színen, és mivel az Arm a licencelési modelljével küzd, ez a platform egyre vonzóbbá válik, bár még nem jelent meg fenyegetésként a számítógépek számára.
A narratíva további bonyolítása érdekében az OpenAI ChatGPT vizsgálja a neurális feldolgozó egység (NPU) fejlesztését, amely képes lehet a nagy teljesítményű nagy nyelvi modellek, például a generatív AI stb. esetén a GPU-k helyettesítésére.
Ezek nagyrészt 2024 végén fognak bekövetkezni, ami arra utal, hogy egy komoly csatára számíthatunk. Ugyanakkor a háttérben a vállalatok rájönnek, hogy a mobiltelefonok egyre inkább fölöslegessé tehetik a laptopokat.
Tehát a 2024-es győztesnek meg kell védenie magát a mobilok térnyerése ellen, ami a Qualcomm és a Lenovo javára szolgálhat. Az Apple ellenezni fogja ezt, mert azt szeretné, hogy az emberek mindkét terméket megvásárolják.
Laptop processzor háború 2024-ben:
Az Intelnek az elmúlt évtized hibáiból dicséretreméltó a felépülése. Elkötelezett felhasználóbarát cég, tehát valójában csak elég jónak kell lennie.
A versenytársaknak meg kell győzniük a potenciális vásárlókat arról, hogy az Intel nem elég jó, de ez meglepően magas léc. Az Intel védelme nagymértékben függ a Lunar Lake részétől, amely papíron annyira erős, mint amit az AMD hoz, és olyan hatékony, mint amit a Qualcomm készül elhozni.
Ugyanakkor az Intelnek sok a zavaró tényezője. Az izraeli háborútól, ahol az Intel egyik legnagyobb FAB-ja található, a létszámleépítésekből és a bérleti csökkentésekből származó következményekig az Intelnek több zavarással kell megküzdenie, mint vetélytársainak, ami megakadályozhatja az időbeni végrehajtást.
AMD:
Az AMD az kiváló teljesítményű gépek egyik fényes csillaga volt.
A cég a PC-kre összpontosítva jól teljesít, és piaci részesedést szerez. Az AMD Ryzen 8000 processzorai a Zen 5-tel valószínűleg felülmúlják az Intel Lunar Lake-ét, de ne felejtsük el, hogy az Intelnek csak elég jónak kell lennie, tehát az AMD teljesítményének olyat kell produkálnia, hogy meggyőzze a vásárlókat az átállásra.
Az AMD meglévő ügyfelei hűségesek maradnak a vállalathoz, de a piac növekedéséhez az AMD számára rendkívül magas a léc. Egy rendkívül versenyképes rész létrehozása és egy nagyszabású reklámkampány elindítása szükséges ahhoz, hogy az embereket elégedetlenné tegyék az Intellel. Ilyen kampányok általában nem az AMD-tól származnak, tehát kevésbé valószínű, hogy az AMD jelentős részesedést szerez az Inteltől, még akkor is, ha alkatrészei jelentősen felülmúlják az Intelét.
Qualcomm:
A Qualcomm Snapdragon X Elite érdekes új processzor, de nem x86 alapú; Arm-alapú. Ennek az architektúrának köszönhetően a processzornak futtatnia kell egy x86 emulátort, ami csökkentheti a felhasználó teljesítményének érzetét. Egy ilyen követelmény sokkal nagyobb ugrást jelent, mint amit az AMD igényel.
Bár az akkumulátor élettartam és az AI teljesítményszámok papíron lenyűgözőek a Snapdragon X Elite esetében, ezek talán nem elegendőek ahhoz, hogy behatoljanak egy olyan piacon, amelyet jelenleg az x86 szabvány ural.
A Qualcomm szokatlanul sok segítséget kap a Microsofttól, amely imádja ezt a technológiát, de a Microsoft legújabb bemutató laptopja, a Surface Studio 2, az Intel alapú. A Qualcomm nagyobb mértékben függ a Microsofttól, mint az AMD, tehát ennek a résnek a sikerét szorosan össze fogják kötni a Microsoft támogatása és a Qualcomm marketingje.
A marketinggel kapcsolatban a Qualcomm általában az OEM-ekre támaszkodik, amelyeknek a mobilok esetében jól működik, de évek óta nem vált be a PC-k esetében. A cégnek nagyobb esélye lenne, ha versenyképesebb megközelítést választana, és a mobilokon keresztül támadna.
Egyre növekvő teszteléseket látok arra vonatkozóan, hogy a mobilokat hogyan lehetne a laptopok helyettesítésére használni, és azt várom, hogy valaki előbb-utóbb ezt helyesen fogja csinálni. Ha ezt megteszik, a Qualcomm a legjobb pozícióban lesz a haszonszerzéshez, amely a Qualcomm erősségét az ellenfelek gyengesége ellen helyezné.
Nvidia:
A Nvidiának kapcsolatai vannak az összes PC OEM-mel és vezető szerepet tölt be az AI terén, ami sokkal erősebb esélyt ad számára annak, hogy erős tényező legyen ezen a piacon.
Kiválóan teljesítve és előre látva a piaci lépéseket a riválisai előtt, a Nvidia az elmúlt évtizedben erőteljes szereplővé vált. Belsőleg nagyobb mértékben alkalmazza az AI-t, mint versenytársai nagy része, ami arra utal, hogy új, a hagyományos teljesítmény és az AI fölény keverékét kereső megközelítést fejleszthet ki.
Várom, hogy a Nvidia meglepje a piacot. Azonban még mindig nem ismerjük a meglepetés méretét.
Összefoglalás:
A következő év egy processzor ketrec csata lesz, ahol az Intel még mindig az első helyen áll a piaci részesedés és az megszállottság szempontjából.
Ugyanakkor ez az új AI-hullám messze nem eldöntött, olyan elmozdulási utakat biztosítva, amelyek soha nem léteztek. Az AI a nagy zavaró tényező, és jelenleg a Nvidia az AI királya, míg a Microsoft a technológia legagresszívabb piacozója.
Ezen felül, ha egy innovátor képes megtalálni, hogyan csomagolja a fejlett hardveres hangvezérlés és jobb hardveres hangfelismerés technológiáit, akkor egy iPod-szerű piaci elmozdulás lehetséges lenne. Kétlem, hogy az Apple ezt meg akarja tenni, mivel azt szeretné, hogy az ügyfelek mind a mobiltelefont, mind a PC-t megvásárolják, de még mindig össze lehetne szorosabban kapcsolni a két dolgot, és potenciálisan el lehetne érni ugyanazt a célt.
Mindez azt mondja, hogy a 2024-es év izgalmas év lesz, és az év végére lehet, hogy a laptopokat, asztali PC-ket és akár a mobilokat is teljesen más szemszögből nézzük majd, mint ahogyan azt ma tesszük.
One thought on “2024-ben processzorháború várható”
Comments are closed.