Magazin
A Villányi borvidék Magyarország déli csücskében található, ahol a sajátos éghajlat és földtulajdonságoknak köszönhetően kiváló borok termelését teszik lehetővé. A termelők nagy figyelmet fordítanak a minőségi borok előállítására, amit az országban egyedülálló Villányi Eredetvédelmi Rendszer garantál. A Villányi borokat a szakemberek és a fogyasztók is kiemelkedő minőségűnek és a hazai borpiac legkeresettebb termékei közé sorolják.
A borvidéken az erős hagyományokra alapozva fejlődött a borászat, ahol a fejlődés vágya, a szorgalom és az elszántság ötvöződött. A rendszerváltás után a villányi borászatok voltak az elsők, akik úttörő szerepet játszottak a hazai borkultúra alakulásában: Tiffán, Gere, Polgár,és Bock. Ők voltak azok, akik az 1990-es években elnyerték az „Az év bortermelője” címet, és bár azóta sok minden változott, a velük kialakult hírnév ma is hatással van a villányi borvidékre.
Ezen a területen a borászat már a római korban is jelen volt, és bármilyen nemzetiség dominált is a vidéken, mindig fontos volt a bortermelés. A rómaiak, magyarok, szerbek, németek mind hozzájárultak új szőlőfajtákkal és borászati technikákkal az előző évszázadok tudásához és szokásaihoz.
Magyarország legdélibb, szubmediterrán éghajlatú borvidéke mindössze 4500 hektárnyi területet foglal magában, amiből jelenleg csak 2400 hektáron termelnek szőlőt, nagyjából 55 fajtát. A talajok általában gazdagok szerves anyagokban és mészben, agyagos löszös jellegűek az egész borvidék területén. A siklósi területeken magasabb a kalciumtartalom, ami markánsabb savtartalmat biztosít az itt készült boroknak.
Mindezt figyelembe véve nem is meglepő, hogy ennyire népszerűek a Villányi borvidék nedűi, amelyeket most három napon keresztül kóstolhatnak a borok szerelmesei a Villányi BorZsongás Fesztivál keretében, ahol rengeteg program között válogathatnak a kóstolni vágyók: élőzenés svédasztalos vacsora, vezetett pincetúrák, történelmi borlátogatás, ételkostolás, piknik és sok más színes program várja az érdeklődőket május 3. és 5. között, rengeteg helyszínen: Bock Pince, Gere Attila Pincészete, Gere Tamás & Zsolt Pincészete, Günzer Családi Birtok, Vylyan Pincészet, Csányi Pincészet, Dráva Hotel, Hotel Cabernet, Vinatus Pince, Polgár Pincészet, Maczkó Róbert Pincészete, Gergen Birtok, Joe Bácsi Rezidenciája, Ottó Panzió, valamint a Bocor Fogadó kínálatában.
A programokra egyénileg kell regisztrálni mindegyik helyszínen, így érdemes minél előbb megejteni a regisztrációt, hogy biztosan ne maradjanak le semmiről.
Érdemes a május e csodás vidéken a legfinomabb borok társaságában elindítani!