Szexualitás, mint tabu

Hiába írunk 2024-et, a mai napig vannak olyan társadalmak, ahol a szexet még mindig bűnös, mocskos dolognak tekintik. Főleg a női szexualitást. A kommunikáció a témáról szegényes, mint mikrokörnyezetben, s mint társadalmi szinten. A kultúránk formálja a szexualitásról kialakított képünk, épp ezért is fontos róla beszélnünk.

A női szexualitást évszázadokon keresztül az univerzum egyik legveszélyesebb erejének tartották. Épp ezért kontrollálták fizikai, jogi, s pszichológiai eszközökkel. Úgy tekintettek rá, mint a betegségek, a depresszió, szorongás, s a problémás viselkedés forrására.

Nőként gyerekkorunktól azt tanultuk, hogyan tudunk boldoggá tenni másokat. Legyünk szépek, mosolygósak, csendesek, viccesek, gondoskodóak, de legfőképp alkalmazkodóak. Ki ne hallotta volna már egy depisebb napján, hogy ‘mosolyogj, mert akkor szebb vagy!’, s a többi hasonszőrű tanácsot. Legyünk olyanok amilyennek a férfi akar, hogy a férfi akarjon. Így aztán megtanuljuk, hogyan mutassuk csak azt magunkból, ami tetszik annak, akinek mi tetszeni akarunk, s azzal még képes megbirkózni. De ettől a többi részünk még ott van, küszködve, bolyongva, a figyelmen kívül hagyottság szomorúságában kavarogva, elrejtve egy szép mosollyal.

A patriarchatus alapokra támaszkodó társadalmakban talán most van lehetőségünk nyíltan kimondani azt a mondatot, mit hosszú, több évszázadon keresztül csak férfiak mondhattak ki, miszerint “A magam ura vagyok!”. A meghajlás, az önfeláldozó támogatás, s a teljes engedelmesség hajója a naplementével távozott, ahogy az is, hogy a nők azt higgyék, erejüket, gyönyörüket kizárólag a választott férfi adja, s adhatja, akihez kötődnek.

Számodra mit jelent a kéj? A mámor?

Ez is egy olyan komplikált téma a szexualitásban, melytől sokan kínosan érzik magukat, mégis mindenki keresi. Szükséges a jó kommunikáció. A gyönyör összefügg a szexszel, hisz szexuális lények vagyunk, s ez az általános életminőségünk része, mely túlmutat a szexen.

A sajnos csak opcionálisnak tartott szexuális nevelés, felkészítés sokkal fontosabb a jövő generációira nézve, mint azt először gondolnánk. Hisz önmagunk feltérképezése által vagyunk képesek jól látni a másikat. Testünk ismerete erőt, és hatalmat ad, s jelenthet.

A következő cikkben lerántjuk a leplet pár mítoszról, ami még a mai napig is kősziklaként tartja magát sok ember számára.





One thought on “Szexualitás, mint tabu

Comments are closed.