A Highlights of Hungary egy olyan kategóriák nélküli díj, ahol kizárólag a teljesítmény számít és az, hogy valami olyan eredmény kapjon figyelmet és elismerést, amely a közjó érdekét szolgálja és inspiráló lehet mások számára is. Ezen „rejtett” tehetségek felkutatásában segítenek évről-évre a nagykövetek, akik küldetésükként tekintenek arra, hogy mindenkihez eljusson ezeknek a sikertörténeteknek a híre. Idén öt nagykövet vállalta, hogy egyenként válasszanak 5-5 jelöltet, akiket érdemesnek tartanak erre a díjra. A Gasztroangyal műsorvezetője, Borbás Marcsi idén is elfogadta a felkérést, így második alkalommal lép a nagykövetek sorába.
Mi változott a tavalyi Highlights of Hungary-hez képest? Hogy érzed, idén nagyobb felelősség nehezedik a válladra?
Borbás Marcsi: Nem változott, én első pillanattól kezdve tavaly is nagyon komolyan vettem ezt a feladatot, szerintem azért kértek föl az idén is, mert látták, hogy mennyi energiát beletettem a kutatásba és olyan embereket, kezdeményezéseket, illetve találmányokat hozzak, amelyek tényleg fontosak és figyelmet érdemelnek. Inkább az a nehéz az idén, hogy találjak ugyanolyan 5 fantasztikus jelöltet, tehát magasra tettem a lécet és most ez az, ami nyomaszt, hogy találok-e 5 olyan szintű témát vagy embert, aki legalább olyan, mint a tavalyi.
Milyen területen szeretnél kutatni?
Borbás Marcsi: Nekem nagyon fontos a környezetvédelem és az, hogy az életet épeszűen éljük és az ezzel kapcsolatos megoldásokat, kezdeményezéseket keresem, úgyhogy én most is próbálok majd ebben a témakörben kutatni. Számomra fontos sem a korosztály, sem a végzettség, engem csak a teljesítmény érdekel.
A határon túli magyarság körében is keresgélsz?
Borbás Marcsi: Igen, ott is figyelek, mivel tavaly nem volt jelöltem határon túl, ezért most vannak ötleteim, de még nem árulom el…
Milyen számodra az ideális Highlights of Hungary-jelölt?
Borbás Marcsi: Ebben az egész Highlights of Hungary díjban az a legfantasztikusabb, hogy az élet legkülönbözőbb területeiről a legkülönbözőbb korú és habitusú embereket lehet jelölni, szerintem még egy ilyen díj nincs, mert ez az egyik legigazságosabb díj. Bárki beférhet, csak az számít, hogy mi a teljesítménye, úgyhogy én most is ügyeket figyelek és hogyha ott találok olyat, amelyet érdemesnek tartok, akkor azon a vonalon indulok el.
Milyen értéket vagy értékeket keresel ezekben a teljesítményekben, eredményekben?
Borbás Marcsi: Nekem az a legnagyobb erény, hogyha valaki nem anyagi érdekből csinál valamit – de ez az egész Highlights szerencsére ezt képviseli -, tehát hogyha valaki a saját hasznán túl társadalmi hasznot is hajt, az szerintem a legfontosabb.
Te is szeretnéd a kultúrát bevonni ebbe?
Borbás Marcsi: Nagyon sokan vannak mindig, akik a kultúrát erősítik, idén például Lackfi János, de ez attól függ, hogy ki mit ért kultúra alatt. Nekem az nagyon fáj, hogy a kultúra eredőjét és az egyik első kultúrát, a paraszti kultúrát mindig kifelejtik a kultúrák sorából. Természetesen nagyon fontos a táncművészet, a képzőművészet, a zeneművészet és sorolhatnám, de ugyanilyen fontos a paraszti kultúra is, és ez ma nincs ide sorolva. Márpedig anélkül nincs élet, tehát majd próbálom felhívni a figyelmet erre is.
Milyen üzenetet szeretnél kifele közvetíteni Magyarországról?
Borbás Marcsi: Elsősorban azt, hogy itt élnek emberek, akik viszik a hátukon az ügyeket és szeretném, ha észrevennék minél többen, hogy itt van egy csomó elrejtett ember, aki iszonyú sokat tesz azért, hogy ez az ország működjön és előre jusson. Azok az emberek, akik úgy tesznek a közösért, az egységért, hogy ők nem akarnak túlzottan ebben látszódni, szerintem azok az igazi közösségteremtők és az igazi közösségben gondolkodók, mert úgy tesznek nagyobb ügyekért, mint a saját kis belső világuk vagy környezetük, hogy nekik abból maximum ez a hasznuk származik, hogy egy közösség összébb kovácsolódik vagy egy közösségnek lesz abból haszna, amit ők tesznek.
A beszédedben említetted a fenntarthatóságot és a mezőgazdaságot, ezeket idén is szeretnéd képviselni?
Borbás Marcsi: Mindenképpen, ezek nincsenek egymás nélkül. Tehát én azt sosem jelölném mezőgazdaság témában, aki szennyezi a környezetet műtrágyákkal és vegyszertömegekkel, az én gondolkodásom a fenntartható mezőgazdaság a környezetvédelem része. Anélkül nem lesz környezetvédelem, hogy a mezőgazdaságot nem próbáljuk átemelni egy olyan szintre, olyan minőségre, ami nem roncsolja a környezetünket, de egyben építi is. Szóval én csak azt a gazdálkodásmódot tudom pozitívan értékelni, amely nemcsak lerabol, hanem ugyanannyit vissza is ad.
Te személyesen a vidéki életmódot érzed magadhoz közelebb?
Borbás Marcsi: Igen, én az Őrségben élek egy 3 hektáros portán, egy nemzeti parkban, ahol gazdálkodom, úgyhogy én így is élek. Emiatt is indítottam el 4 éve a Kertem című sorozatomat, ahol azt népszerűsítem, hogy hogyan tudsz vegyszerek nélkül megtermelni magadnak mindent. Úgyhogy nekem ez most már 5. éve a főüzenetem, hogy hogyan tudsz minél kisebb ökológiai lábnyommal létezni és ehhez az egyik legnagyobb lépés az, hogy megtermeled magadnak az élelmiszert. Ezt lehet egy balkonon is csinálni, de akár virágos kert helyett is választhatjuk a konyhakertet. Szerintem kertészkedni a legegészségesebb dolog a földön, mert mozogsz, levegőn vagy, együtt lélegzel a környezettel, a helyére is tesz lelkileg, hogy milyen pici vagy a természethez képest és közben pedig egészséges étel kerül az asztalra.