Könnyű sétaútvonal, ajánlom családoknak, idősebbeknek, jól jelzett tanösvényen. Az út mellett több pihenőpad, esőbeálló is szolgálja a kényelmet.
Hossz: 1,6 km, a sárosi toronyhoz plusz 1,5 km oda-vissza a parkolótól
Időtartama: kb 30-40 perc plusz a torony
A Keselyűsi Fogadóépület kell keresni, ami gemenci kisvasút Keselyűs vasúti megállója. Nagy, szabadon és ingyenesen használható parkoló. Megközelíthető Szekszárd felől a nyílegyenes Keselyűsi úton, az M6 autópályáról Szekszárd-kelet lehajtónál lejőve, Budapest irányából, Őcsény felé vesszük az irányt, de az első körforgalomnál Keselyűs felé menjünk.
Keselyűsi Fogadóépülettől indulunk. Érdemes figyelembe venni, hogy az épület csak hétvégén és ünnepnapokon tart nyitva 9 és 17 óra között, viszont büfét és wc-t is találunk az épületben.
A tanösvény jelzése egy fehér alapra festett fekete gólya, amelyet jól lehet végig követni, így kezdő túrázóknak is bátran ajánlom! A parkoló mellől indulunk a fák közé, ahol az indító állomást is találjuk. A túránk során 5 információs táblával felszerelt állomást és két pihenőhelyet találunk.
Az épület a Keselyűs, nevét nem a dögevő madárról, hanem az itt fekvő réteken nagy számban élő keserű fűről kapta.
Az első állomást elhagyva szinte azonnal a Gemenci erdőről olvashatunk a következő táblán, majd egyre mélyebbre hatolunk a termetes fák közt az ártéri keményfás ligeterdő mélyére. A harmadik állomáson tudhatunk meg többet a tanösvény névadójáról, a fekete gólyáról. Keresztezzük a kisvasút vágányát, kényelmes sétával érünk ki a Holt-Sió békalencsével, vízi növényekkel sűrűn benőtt vizéhez, végül a fogadóépület előtt bukkanunk ki az erdőből. Jobbra, a tükörsima, élénkzöld növényekkel benőtt Holt-Sió partján sorakoznak a horgászok romantikus látványt nyújtó csónakjai.
A sínek a folyó felőli partján futó széles erdészeti úton, az erdészház mellől indulva érjük el a kb. 700 méterre lévő Sáros-alja madármegfigyelő tornyot, mely a Duna szabályozásával kialakult Sáros nevű sekély tavacska partján áll. Annyira a parton áll a torony, hogy gyakran, már kissé magasabb vízálláskor is, sajnos teljesen megközelíthetetlenné válik. Tetejéről szerencsés esetben a tavon rendszeresen előforduló madárfajokat, mint például a barna kányát, szürke gémet, a nagy kócsagot, a kis kócsagot, a vörös gémet, vagy a nagy kárókatonát figyelhetjük meg. A közelben hódvárat is láthatunk, bár a rejtőzködő életmódú eurázsiai hód megpillantásához nagy szerencse, és sok türelem szükséges.
Jó túrázást kívánok!