Női egyensúly

Interjú Tolvai Melániával, első rész
Ahhoz, hogy tudatosabbak lehessünk, ismernünk kell a testünk jelzéseit, mely nagyban megkönnyíti az életünket nőként. Egy kis segítséget nyújthat számunkra interjúalanyom, Melánia.

Női egyensúly mentorként milyen fontos dolgokat emelnél ki?

Azt gondolom, hogy élni jöttünk a világra és nem túlélni. Sokan elfogadják, hogy az élet velejárója a rossz közérzet, a libidó hiánya, hogy állandóan fáradtak, stresszesek, hogy hormon problémájuk van, pedig ez nem kellene, hogy az legyen.
Az természetes, hogy vannak rossz napok, elakadások, kihívások, amikor semmi sem úgy jön össze, amikor azt érezzük, hogy a világ is ellenünk fordult, de fontos, hogy tudatosak legyünk és legyünk tisztában azzal, hogy lehet, hogy nem indulunk egyenlő esélyekkel, de mi vagyunk a felelősek az életünk alakulásáért.

Az életünk milyenségét a régi és a jelenlegi szokásaink határozzák meg.
Az, hogy milyen állapotban van a testünk és a lelkünk ez mindig összefügg és ezek hatással vannak az életünk egyéb különböző dolgaira is. Amikor valami egészségügyi kihívással, hormonális egyensúlyunk felborulásával nézünk szembe, akkor a testünk jelez, hogy valamit változtatnunk kell, de megvan az esélyünk arra, hogy felébredjük, és elinduljunk önmagunk nagyobb szeretete és tisztelete felé. Az esetek 99%-ban mindig van természetes megoldás, amikor a test öngyógyító és saját magát regeneráló mechanizmusait indítjuk újra!

Nagyon fontos egyszerre fizikai és lelki síkon is rendbe tenni a dolgokat.
Fontos, hogy meg tudjuk élni az életünket erőnkben és felszabadultan élvezni a létezés minden pillanatát. A testünk csodálatos és a jó Isten nagyon jól rakta össze és képes magát gyógyítani. A megoldás, a tudás az bennünk van. Képesek vagyunk összhangba hozni a nőiességünket a hormonjainkkal.
Szeretném, ha minél több nő megtudná élni, hogy micsoda kincs és micsoda kincs az, hogy Nő lehet és hogy milyen varázslatos teremtő erő lakozik bennünk.
Így lenne értelme élni, nem?
Én ebben hiszek és ezt oktatom a hozzám forduló nőknek és megtanítom őket arra, hogy hogyan vegyék át az irányítást az egészségük és a hormonjaink felett. A programjaim során támogatom őket abban, hogy elsajátítsák a női egyensúly és az egészséges életmód alapjait és ezáltal képessé váljanak arra, hogy kibontakoztassák nőként a bennük rejlő lehetőségeket. És amikor összeáll számukra a kép, akkor ezt a tudást egész életükben kamatoztatni tudják.

Mire figyeljünk, ha szeretnénk tudatosabban kezelni a hormonális egyensúlyunk?

Az életmódunkra, a táplálkozásra, a mozgásra, a stressz kezelésre, a lelki egyensúlyra, hogy kikkel vesszük körbe magunkat, ismerjük meg magunkat és hogy mi a jó nekünk és legyünk tudatosak, tiszteljük magunkat és tartsuk tiszteletben a saját határainkat. Na és Önmagunk elfogadása és feltétel nélküli szeretete elengedhetetlen ahhoz, hogy tovább tudjuk lépni a lelki fejlődésünk útján, ezt is ide sorolnám. Na meg a ciklus szinkron, tanuljuk meg hogyan élhetünk szinkronban a ciklusunkkal.
Néhányat röviden elmagyaráznék.

Táplálkozás
A sejtjeink abból tudnak épülni, energiát nyerni, amit mi megeszünk, megiszunk. Elfogyasztunk egy ételt, akkor az a tápcsatornánkon keresztül a beleinkbe kerül, ahol megemésztjük és felszívódik. A felszívódás során az ételből származó kémiai anyagok bekerülnek a véráramunkba és ezek a
molekulák eljutnak minden egyes sejtünkhöz és azokra építő vagy romboló hatással lesznek, sőt még a sejtjeinkben lévő örökítő anyagunkat, vagyis a DNS-ünk megnyilvánulását is befolyásolja.
A sejtjeink folyamatosan pusztulnak és újratermelődnek, emiatt fontos, hogy az önmásolási folyamat megfelelő legyen, mert ha sérül a DNS, akkor olyan gének kapcsolhatnak be, amik az újonnan képződő sejtet hibás működésre fogják kódolni és ezzel megbetegítik a sejtet és így a szervezetet. 7 év alatt egyébként az összes sejtünket lecseréljük még a csontozatunkat is, az igaz, hogy közben a
sejtmemóriában megmaradnak az információk, de minél előbb változtatunk táplálkozási szokásainkon, annál jobban tudnak a sejtjeink, ezáltal szerveink is regenerálódni.
Fontos, hogy mivel tápláljuk a szervezetünket, mert az, hogy mit eszünk meghatározza, hogy a szervezetünk mennyire lesz egészséges, energikus, a sejtjeink vitalitásában is a legnagyobb szerepe van. Ez azért fontos, mert, ha alacsony sejtvitalitású sejtek osztódnak a szervezetünkben, akkor sokkal könnyebben alakulnak ki degeneratív elváltozások. Viszont, ha növeljük sejtjeink vitalitását, akkor nem csak az energiánk lesz több, de beállítunk egy olyan optimális sejtműködést is, melyek
osztódása pozitív hatással lesz egészségünkre!
Mozgás: A mozgástól a nemi szervek vérellátása is nő és nagyobb lesz a sejtek inzulin felvevő képessége, lelkileg is jó hatást gyakorol, és a stresszkezelésben és a lelki egyensúlyban is sokat segít.

Lelki egyensúly
Sikerülhet kigyógyulnia a betegségből és az aktuális tüneteiből, de ha nem foglalkozol a lelki okokkal is, akkor rövid időn belül egy másik betegség formájában ismét segítségért kiált a tested.
Minden nőnél nagyon fontos, hogy hogyan éli meg a nőiességét, de hormonproblémában szenvedő betegeknél különösen fontos. Tünetei miatt előfordulhat, hogy nem érzi igazán magát nőnek,
akár a férfi-női szerepek felborulása is okozhat lelki problémát.
Fontos azzal foglalkozni, hogy ezen a téren is visszanyerje a nőiességét, hogy a női szerepeit újra megtudja élni. Nem mindegy, hogy hogyan éli meg az érzelmi hatásokat, milyen
jelentőséget tulajdonít neki, és hogyan értékeli magát nőként.
Fontos, hogy megismerd a saját tested és a hormonrendszered, hogy a későbbiekben te tudd menedzselni az egészséged, a termékenységed, az életmódod, és ne érezd magad kiszolgáltatottnak a különféle tanácsok útvesztőjében. A saját tested megismerése a legdrágább kincsed lesz. Bonyolultnak tűnik megismerni a saját komplex hormonrendszered, de nagyon logikus és amikor elkezded feltérképezni rengeteg AHA élményben legyen részed. Az a cél, hogy te vedd át az irányítást az egészséged felett. Nem véletlen az, hogy most ennyien betegek, ehhez hozzájárul sok minden, ott van az ülő életmód, a finomított, feldolgozott, a tuningolt élelmiszerek, a sok vegyszer, meg hogy nagyon nehéz tápanyagban gazdagon étkezni, valamint a sok szintetikus gyógyszer, a csapvízbe bele került hormonmaradványok, a sok vegyszer, kemikália.

Nagyon fontos megemlíteni, hogy hatalmas felelősség, stressz, megfelelés, ami a nőkön van ebben a felgyorsult világban. Egy nő általában összetartja a családot, végzi a házimunkát, mellette helytáll a munkában, és a megélhetési nehézségek miatt is idegeskedik sok esetben. Régen nem volt ennyi felelősség egy nőnek a vállán és genetikailag nem ilyesmire lettünk kódolva. A szervezetünk alkalmazkodik az újhoz, letiltja a szaporodási ösztönt, megemeli a férfinemihormon szintünket és ez gátolja a nőiséggel kapcsolatos működéseket. Ezekhez, ha még egy rendszertelen életmód, helytelen táplálkozás és mozgásszegény életmód is társul, akkor tökéletes otthont ad a betegségeknek.

Mi a helyzet a fogamzásgátlókkal?

Sajnos a legtöbb orvos a fogamzásgátló tablettát szokott felírni, amikor valami nőgyógyászati egyensúlytalanság felüti a fejét, mert addig amíg a hölgy szedi a fogamzásgátlót a tüneteket eltudja nyomni, de a baj, hogy a betegség okait nem keresik meg, és nem kezdik el az egyensúly vissza állítását és a gyógyító folyamatok beindítását. Ezzel az a probléma, hogy ha abba hagyja a szedését a probléma ugyanúgy fenn fog állni és nagyon sok esetben rosszabbodik is, és sokan nincsenek azzal sem tisztában, hogy mennyi, nagyon súlyos mellékhatása lehet. Tudom, sok gyógyszernek vannak mellékhatásai, de a fogamzásgátlót nem egy betegségre találták ki, nem meggyógyít valamit a szervezetünkben, hanem a szervezetünk egyik alapfunkcióját, a termékenységünket kapcsolja le. Olyan mellékhatásai vannak, amikre sokan nem is gondolnak, a súlyos hormonális egyensúlytalanságokról, amiket okoz, nem is beszélve.

A fogamzásgátló konkrétan kiiktatja az egyik szervünk működését és egy teljesen mű ciklust generál. A fogamzásgátlók nem csak a női szerveknél fejtik ki a hatásukat, hanem a véren keresztül minden szervhez eljutnak és az egész szervezetre hatással vannak. Legerőteljesebben: a bélrendszerre, idegrendszerre, májra, szexhormonokra.
Vitaminhiányt okoz, megváltoztatja a bélflórát, vagyis a bélrendszerben lévő jó és rossz baktériumok arányát, emiatt jöhet létre hüvelyflóra felbomlás. Teljes egészében felborítja a hormonháztartásunkat! Mert nem termelődik ilyenkor a szervezetben progeszteron, ami kiellensúlyozná az ösztrogént és emiatt az ösztrogén fog dominálni, minél tovább szedjük, annál jobban.

Szedése közben nem termeljük a saját szexhormonjainkat, így nem élvezzük a női hormonok áldásos hatását sem, amitől nőne a libidónk, amitől szociálisabban viselkednénk. Ezek a hormonok nem érvényesülnek, és nem tudják kifejteni a hatásukat az agyunkban, helyette a szintetikus hormonok fogják meghatározni a kedvünket, a szexuális vágyunkat. Ez akár libidóvesztést vagy depressziót is eredményezhet. Növelik a hormonmegkötéséért felelős SHBG (sexhormon fehérje) mennyiségét ez változásokat eredményez a szexuális viselkedésben. Alacsony tesztoszteronszint lehet felelős, hogy a fogamzásgátlót szedő nők körében csökken a nemi vágy és alacsonyabb a hüvely váladéktermelése és emiatt fájhat a közösülés is. És azok a nők, akiknek nincs tüszőrepedésük, például, mint amikor valaki fogamzásgátlót szed, ők hátrányból indulnak a szexuális versenyben és kevésbé kívánatosak a férfiak számára. S beleszól abba is a tüszőrepedés hiánya, hogy milyen férfit választunk magunk mellé.
Tehát sok esetben valaki szabadabban akarja megélni a szexualitását, ezért elkezdi szedni a fogamzásgátló tablettát, viszont sokszor utána meg azért nem éli, mert nem érez vágyat hozzá.
Vannak más lehetőségek is a védekezésre és érdemes utána nézni ezeknek. A véleményem az, hogy jobban kellene tájékoztatni a nőket arról, hogy felelősségteljes döntést tudjanak hozni, azzal kapcsolatban, hogy szeretnék-e a hormonális fogamzásgátlást, és mesterséges ciklusokat, vagy milyen más lehetőségek vannak.

A következő cikkben a termékenységet vesszük górcső alá.

Képek: Tolvai Melánia

One thought on “Női egyensúly

Comments are closed.